De geschiedenis van 10 jaar JayBeeS!
 
JayBeeS Dancers hebben in hun 10-jarig bestaan al heel wat bereikt. Het is een aaneenschakeling van uitdagingen en successen. Hoe en waar is het allemaal begonnen? Waar komt de naam vandaan? Waarom is het zo een succes? We proberen het hier even samen te vatten.
 
Eigenlijk start het hele verhaal in 1989 wanneer Jack en Marina beginnen te dansen in een plaatselijke dansclub. Als 3 jaar later in diezelfde club een jeugdafdeling van start gaat, is de 12-jarige dochter Jessica direct gewonnen voor het dansen. Nog eens 2 jaar later wordt er overgestapt naar een andere dansclub en begint Jessica deel te nemen aan danswedstrijden. Ook de 10-jarige Steven verliest nu zijn hart aan deze sport en in navolging van zijn grote zus start ook hij met wedstrijddansen. Over die danscompetitie kunnen we kort zijn:  het eerste jaar halen beiden de 1ste plaatsen binnen en op nationaal niveau zal dat zo blijven gedurende hun hele carrière (tot 2000).

Jessica, die veel ambitie heeft om ook les te geven, voelt zich beperkt en beknot in haar mogelijkheden binnen de huidige club en daarom stelt ze haar ouders op een dag dé vraag: “Waarom beginnen we niet zelf met een dansclub?” Daar moest uiteraard eens duchtig over gepraat worden, want hoe begin je in ’s hemelsnaam aan zoiets? 
Toeval of niet, maar Frans, de uitbater van wijlen dansclub ’t Zwaneven zoekt op dat moment iemand om jeugddansles te geven. Dit weten ze van hun grootouders Annie en Staf, die in ‘t Zwaneven wel eens een pasje op de vloer zetten. Daar is dus een kans om met beide handen aan te pakken. Wel wordt er van in den beginne beslist om zelfstandig een eigen club op te richten: JayBeeS Dancers is geboren!
De naam ‘JayBeeS’, die gevormd wordt door de initialen van “Jessica Benou Steven” samen te nemen, is een idee van Jessica. Steven kan goed tekenen en ontwerpt het logo. Oké, het is een begin, maar met een naam en logo alleen kom je er uiteraard niet. Dus wat doe je als je dansles wil geven en nog geen leden hebt? Je houdt een opendeurdag. Er wordt met de zaaluitbater overeen gekomen om op 16 september 2000 van 18 tot 20 uur opendeur te houden. Er wordt mondeling en via lokale pers reclame gemaakt en er worden ook foldertjes, verstrekt door Dansliga Sportfederatie, eigenhandig in vele brievenbussen van Turnhout en omstreken gestoken. Wanneer het dan eindelijk zo ver is, is er geen mens, geen kat, nee echt niemand te zien. Half zeven is gepasseerd vooraleer de eerste danslustige opdaagt, daarna nog een, en nog een… het komt uiteindelijk toch op gang. Meer nog, de zaak loopt zo goed als vol en het gaat er wel heel gezellig aan toe: Jessica leert jong en oud een leuk dansje aan op de tonen van ‘Java’ (Q-Connection) en er wordt naar hartelust gedanst op toffe muziek. De eerste leden worden ingeschreven en voor Jessica kan het lesgeven beginnen. 
Precies één maand later staan Jessica en Steven in de Sachsen Arena in Riesa, Oost-Duitsland, onder de spotlights om het wereldkampioenschap Showdance Duo te dansen. Zij behalen als afsluiter van hun wedstrijddcarriére een knappe plaats in de top 20.
JayBeeS Dancers genieten snel bekendheid, want in hun prille bestaan worden ze al meteen geboekt voor een demonstratie. In het Bloso-centrum van Gent wordt een megafestatie georganiseerd en ze willen ons op de planken! Met enkele leden die reeds danservaring hebben wordt er een showprogramma in elkaar gestoken en op 1 november wordt het allereerste optreden gegeven op onder andere ‘I’m outta love’ van Anastacia (10 jaar later wordt deze choreografie nog steeds gedanst!). 
 
Op 28 december van het millenniumjaar volgt er opnieuw een info-avond, want er mogen immers nog veel leden bijkomen. Alweer zit dansclub ’t Zwaneven afgeladen vol voor een avondje plezier met demonstraties van de eigen leden en uiteraard  ook van het kersverse demo-team. JayBeeS Dancers willen echter méér zijn dan gewoon maar een dansclub zoals er dertien in een dozijn zitten. Daarom wordt er vanaf februari 2001 gestart met het trainen van twee discoformaties: “World of Rhythm” en “What a Feeling!”. Vanaf het seizoen 2001-2002 zullen zij gaan deelnemen aan wedstrijden.

Doordat het ledenaantal van de club gestaag blijft groeien en het lessenpakket uitbreidt wordt het te veel en te druk in ’t Zwaneven. Ook het aantal uren waarover we kunnen beschikken is niet meer voldoende. Een nieuw onderkomen is dus dringend nodig en wordt gevonden in de bovenzaal van OC De Djoelen te Oud-Turnhout. 
De tweede opendeurdag is opnieuw een grandioos succes!!! De podiumzaal van de Djoelen is tot de nok gevuld. De dansers zetten hun beste beentjes voor bij de demonstraties van de cursusdansen en de wedstrijdgroepen die al een half jaar aan het oefenen zijn, bewijzen dat ze er helemaal klaar voor zijn. Op deze dag blijkt ook dat de hulp van een aantal enthousiaste ouders meer dan welkom is en zo ontstaat de zogenaamde “werkgroep”. 
Dat men de weg naar JayBeeS Dancers definitief gevonden heeft wordt bevestigd door de inschrijvingen: het ledenaantal verdriedubbelt! De wekelijkse oefenavonden voor de jeugd zien het daglicht, de cursussen breiden uit en ook Steven waagt zich af en toe al aan het lesgeven: hij neemt enkele lessen Hiphop over van Jessica. 
Het kerstfeest (met echte kerstman!) en de wedstrijden vormen de hoogtepunten van het tweede dansseizoen dat wordt afgesloten met het open danskampioenschap waarbij talrijke individuele successen, de tweede plaats voor “What a Feeling!” en de eerste plaats voor “World of Rhythm” behaald worden. De dansers hebben nu wel even rust verdient, maar dat kan niet gezegd worden voor een aantal vrijwilligsters die al volop in de weer zijn met het maken van danspakjes van maar liefst vijf nieuwe teams! 
Ook Jessica sluit een zware periode af. Na veel heen en weer gependel tussen de danszaal en haar kot in Leuven, studeert ze af als licentiate lichamelijke opvoeding met optie dans.

Het 3de seizoen gaat van start met een opendeurweekend dat alle voorgaande overtreft. Wie erbij was kan dat beamen. De nieuwe wedstrijdformaties (Fatal Attraction, Fire, The Funky Stars, Little Rascals en Bad & Sexy) beleven tijdens deze dagen hun première. Het is een echte generale repetitie voor het komende wedstrijdseizoen, waarin ze zelfs stappen in het onbekende zetten: dansen in het buitenland. De hiphopgroepen nemen deel aan het Nederlands Kampioenschap te Boxmeer waar ze op de 1ste en de 3de plaats eindigen! 
Ook de geboorte van ons clubblad “JayBeeke” is een uitdaging die door de creatieve leden van de werkgroep wordt aangegaan.
Het cursusaanbod wordt uitgebreid met heel wat nieuwe dansstijlen: country, latino en zelfs ballroom & latin (stijldansen) en als er meer cursussen komen, bieden zich natuurlijk ook nieuwe leden aan. Het ledenaantal stijgt naar 500! Steven is vanaf dit seizoen ook volwaardig lesgever en trainer van de hiphopformaties.
 
Reeds tijdens het 2de seizoen gingen Jack, Marina, Jessica en Steven hun droom achterna en startten ze de zoektocht naar een eigen danszaal, maar die verliep moeizaam… tot op het moment dat ze dat bordje “Te Koop” zagen staan op het gebouw van de voormalige Drukkerij Matthijs. Die ruimte had werkelijk alles: ruime parkeergelegenheid, gemakkelijke bereikbaarheid, grote oppervlakte, … kortom het was de ideale locatie. Alleen: ER WAS WEL HÉÉL VEEL WERK! De aankoop werd geregeld en na afronding van alle papierwerk kunnen de Benou’s in het 3de seizoen dan toch beginnen aan de werken in hun nieuwe “danszaal” in spé. De laatste week van maart 2003 (de danslessen zijn dan nog volop aan de gang in de Djoelen) beginnen de sloopwerken en met man en macht wordt er de komende maanden gezweet en gezwoegd tegen een recordtempo, want de zaal moet af (dansklaar) zijn voor het nieuwe seizoen! Het is een bloedhete zomer waarin koortsachtig wordt doorgewerkt met de hulp van een aantal vrijwilligers. Iedereen heeft zijn moment gehad waarop hij zei dat het nooit tijdig klaar zou geraken, maar op wat afwerking na is de zaal dan toch tijdig in orde. De inwijding heeft een week voor de officiële opening plaats met het jubileumfeest van grootouders Staf en Annie, die drie maanden eerder 50 jaar getrouwd waren en erop stonden hun feest te geven in de gloednieuwe danszaal. En dan is het zover…

1 september 2003 is een onvergetelijke dag voor Danscenter JayBeeS / JayBeeS Dancers. Het 4de seizoen schiet uit de startblokken met een opendeurdag in een spiksplinternieuwe en vooral EIGEN zaal! We evolueren van dansclub naar dansschool met uiteraard alleen maar gediplomeerde lesgevers.
Een nieuwe zaal brengt natuurlijk ook nieuwe mogelijkheden met zich mee waardoor het aanbod opnieuw uitgebreid kan worden. Een groter aanbod betekent meer werk en daardoor mogen we ook nieuwe dansleraars verwelkomen: Peter Meeus en Martine Smets zullen de komende 3 seizoenen de ballroom lessen voor gevorderden voor hun rekening nemen en Bram Luyts, die vaker op zijn handen dan op zijn voeten staat, komt Steven assisteren bij de lessen Breakdance. Ook nieuw zijn de oefenavonden voor het stijldansen op zaterdagavond. Aangezien we opnieuw een breder publiek kunnen aanspreken wordt ons ledenbestand ook weer groter en overschrijden we de kaap van 800 leden! 
Tussendoor vinden er in de marge nog andere evenementen plaats in het Danscenter: op 22 november 2003 is het ‘kot’ echt te klein voor een spetterend optreden van België’s jongste punkgroep X!nk, de winnaars van Eurosong for Kids.
Het 4de seizoen is er vooral één waarin veel gewerkt wordt, want achter de wand “uitbreiding voorzien” ligt er immers nog een tweede zaal om af te werken. Deze is weliswaar een stuk kleiner, maar vergt toch nog enorm veel inspanning. Vooral de vraag om in juli 2004 een zomerdanskamp in samenwerking met Dansliga Sportfederatie te organiseren zet extra druk op de ketel.
Er komen ook nieuwe formatieteams tot leven en dit vooral in de discipline streetdance: X-Small, Street Gang en 9 Promille zien het licht. Het laatste team bestaat uit 9 mannelijke leden van de werkgroep met een gemiddelde leeftijd van +/- 46 jaar. Zij zijn met deze groep gestart tussen pot en pint en puur voor het plezier. Hot Stuff daarentegen is een nieuwe discoformatie van 16 dames van gemiddeld 35 jaar. Zij starten met de intentie om deel te nemen aan wedstrijden, waar ze ondertussen al vele mooie resultaten behaald hebben! Op 4 april 2004 wordt de eerste danswedstrijd in Danscenter JayBeeS georganiseerd. Het wordt een ambiancevolle wedstrijd zoals ze er zelden of nooit één hebben gezien. We krijgen nadien dan ook niets dan lof over de organisatie.
Ook de andere activiteiten van JayBeeS Dancers blijven verder gaan en er komen er zelfs nieuwe bij: als afsluiter van het dansjaar wordt de eerste teammatch georganiseerd. Er zullen er nog vele volgen…
 
Met de opendeurdagen van 4 en 5 september 2004 wordt het 5de seizoen ingezet met alweer een primeur: de tweede danszaal is klaar! Of hoe ga je van een ‘rommelkot’ tot een ‘danszaal’… Vanaf nu kunnen de lessen dus in twee zalen plaatsvinden en daarom ook beter gepland worden. Het lessenpakket wordt uitgebreid met Aerobic & Total Body Workout en nieuwe cursussen voor koppels: Salsa, Merengue & Bachata en Cafédans en er wordt voortaan ook op maandag lesgegeven. De enige sluitingsdag is dinsdag.
Het clubblad JayBeeke is al aan zijn 10e editie toe. 
30 januari 2005 is het weer de beurt aan JayBeeS Dancers om een wedstrijd van Dansliga Sportfederatie te organiseren. De zenuwen staan opnieuw hoog gespannen, want maarliefst 8 van onze teams pakken uit met een nieuwe choreografie, waaronder zelfs een volledig nieuwe discoformatie: Black Power. Het wordt een nooit geziene drukte met bijna 800 inschrijvingen. Zelfs voor onze dansschool met ondertussen toch ervaren wedstrijdleiders is deze wedstrijd een krachttoer.
De teammatch wordt dit keer al in november georganiseerd, want het dansseizoen wordt ditmaal afgesloten met iets nieuw: in het weekend van Hemelvaart hebben we een slotshow waarop iedereen getuige kan zijn van een groots dansspektakel waaraan alle cursisten kunnen deelnemen. Het is drie keer na elkaar een gigantisch succes en daarmee ook een waardige afsluiter van het dansseizoen. 

In het 6de seizoen krijgen we versterking voor de lessen van de kleuters en de kids freestyle, want Elke De Pauw komt bij in het lesgeversteam. En hoe kan ook het ook anders, er zijn weer nieuwe cursussen: kleuterdans vanaf 3 jaar en jazzdance. Ook de groep van wedstrijddansers blijft groeien. Dit seizoen heeft JayBeeS Dancers meer dan 100 dansers actief in het competitiecircuit. De resultaten blijven dan ook niet uit en het niveau van de dansers verbetert zienderogen.
Ook achter de schermen werken Jack en Marina nog steeds keihard om hun droom verder te verwezelijken. In opvolging van de grote en de kleine zaal wordt nu ook hun aanpalende woning stevig onder handen genomen. De verbouwingen aan huis en tuin kaderen in een meerjarenplan en zijn op dit moment (2010) nog steeds niet volledig gerealiseerd.
De teammatch wordt reeds voor de 3de keer ingericht en de slotshow is ondertussen aan zijn 2de editie toe. Wegens het grote succes van het vorige seizoen zijn er geen 3 maar zelfs 4 voorstellingen!

Het 7de seizoen is er eentje van komen en gaan. Jessica start aan een intensieve opleiding tot lesgever in ballroom & latin dansen en neemt de fakkel over van Peter & Martine om de gevorderde koppels te begeleiden. Ook onderling wisselen Jessica, Steven en Elke van cursussen en daardoor krijgen vele dansers een nieuw gezicht voor die grote spiegel.
Het clubblad sterft dit seizoen jammer genoeg een stille dood wegens té weinig bereidwillige medewerkers en oOok de oefenavonden voor de jeugd bestaan niet meer wegens te weinig bezoekers tijdens het vorig seizoen. De tijd die daardoor vrijkomt wordt nu ingevuld met lessen op vrijdagavond.
Bij de wedstrijddansers verwelkomen we nieuwe gezichten, maar moeten we daarentegen ook de eerste ervaren dansers laten gaan. Ze worden groot, gaan studeren en kunnen alles niet meer combineren. De lesgevers steken dit jaar dus veel energie in het opleiden van die nieuwe dansers! We proberen dit jaar op vlak van competitie ook een ander circuit uit: er gaat een nieuwe wereld open wanneer we gaan dansen bij Buldo, waar het niveau veel hoger ligt dan wat we tot nu toe gewoon waren. De dansers beseffen nu dat ze “er nog lang niet zijn” en beginnen vol goede moed te trainen. 
De jaarlijks terugkerende activiteiten kennen wél allemaal een succesvol vervolg.
 
De opendeurdagen ter gelegenheid van de start van het 8ste seizoen worden totaal anders aangepakt dan in de voorbije jaren. De nadruk komt te liggen op zelf deelnemen tijdens workshops in plaats van te kijken naar wat anderen al kunnen. Er wordt ook een extra infomoment voor het koppeldansen gehouden met als doel deze stijl wat meer te promoten, want de jeugd vindt de weg naar JayBeeS wel, maar we stellen ons de vraag hoe zit het met die volwassenen? Klinkt “JayBeeS” dan echt té jeugdig? Ondertussen is het tegendeel bewezen :-)
Onze vrije dinsdagavond gaat dit seizoen ook verloren, want Anke Jacobus legt beslag op grote zaal voor de lessen buikdans, terwijl Ruud Geerts de countrydansers gaat begeleiden in de kleine zaal. De 3de nieuwe lesgeefster biedt zichzelf in december aan en komt rechtstreeks vanuit Rusland aangewaaid: Yulia Lazaretina geeft vanaf januari 2008 flamenco op maandagavond. Bram Luyts staat vanaf dit seizoen op eigen benen voor de lessen Breakdance.
Jessica begint aan het 2de jaar van haar opleiding en krijgt daardoor de toelating om het label “Euro Dance Center” te voeren, wat uiteraard een meerwaarde aan de dansschool biedt. Dit label duidt namelijk op de kwaliteit die geleverd wordt. Ze verwerft ook het recht om Dance 4 Fans ® (Clipdance) te geven in de dansschool. De wedstrijddansers kunnen zich dus gaan specialiseren in een nieuwe discipline. Nochtans blijven ook de disco- en hiphopwedstrijden zeer populair.
Steven legt zich meer en meer toe op het Salsa dansen en deze lessen krijgen vanaf dit seizoen een vaste stek op vrijdagavond met aansluitend oefengelegenheid.
De show op het einde van het seizoen zal nog lang nazinderen bij Jessica en Marina, want zij moesten ditmaal allebei verstek laten gaan wegens een ziekenhuisopname! Ocharme Steven en Jack die er alleen voor kwamen te staan en met de laptop zelfs tot aan Jessica’s ziekenhuisbed in Leuven kwamen om samen met haar de planning op te stellen.

Bij de inschrijvingen voor het 9de seizoen tellen we voor het eerst meer dan 1000 leden! Dit is de eerste keer dat er in september geen nieuwe cursussen op het programma staan. Alles gaat dus zijn gewone gangetje verder. We hebben echter wel een nieuwe lesgeefster: Ellen Nijsmans vervangt Anke Jacobus voor de lessen buikdans.
Vanaf dit jaar mogen we de wedstrijden niet meer in eigen zaal organiseren wegens het grote aantal deelnemers en we vinden daarom een nieuwe locatie in de Bemdhal in Arendonk. Ondanks die nieuwe en vooral onbekende zaal liep ook deze organisatie weer van een leien dakje. Dat succes kunnen we natuurlijk alleen maar toeschrijven aan de superformidastische samenwerking tussen de werkgroep en de familie Benou. 
2009 wordt het jaar van de Zumba! Eigen leden, maar ook veel nieuwe leden vinden vanaf mei de weg naar Danscenter JayBeeS voor de nieuwste rage op fitnessgebied. Op elk vrij moment in het lessenrooster wordt een les Zumba ingevuld, zodat we wel 10 keer per week al die mensen in ’t zweet kunnen zetten. Het is zelfs zo ín dat we de deuren in de zomervakantie helemaal niet sluiten. Uiteraard moesten de lesgevers hiervoor wel opgeleid worden. Steven & Elke De Pauw volgden in mei een 2-daagse cursus in Parijs en Jessica & Evelien Berrens deden dat later in een spoedversie van 1 dag nog eens over in ons eigen Belgenlandje. JayBeeS Dancers telt dus maarliefst 4 gediplomeerde Zumba instructeurs.
Ondertussen zijn Jessica en Steven al volop aan het plannen voor het volgende seizoen, want…

JayBeeS Dancers wordt 10 jaar in 2010!!!
 
We zitten nu dus midden in ons jubileumjaar. Dit jaar bracht ons al vreugde met de uitbreiding van het lerarenkorps: Evelien Berrens geeft sinds dit seizoen kinderdans en Zumba en Ellen Donders geeft de kleuterdans. Dit jaar bracht ons echter ook verdriet met het schrappen van de cursus Country, waardoor lesgever Ruud zonder lessen kwam te zitten. Dit jaar geeft ons echter vooral stress, want we zijn zo zot geweest een show met buitenmaatse proporties op touw te zetten. We willen veel, héél veel: alle dansers in zelfgemaakte kledij, make-up voor iedereen (liefst zelfs speciale grime), stuk voor stuk steengoede choreografieën die bovendien allemaal in het thema “film & musical” moeten passen, een in een Broadway Theatre omgetoverde sporthal van het Koninklijk Atheneum op het Boomgaardplein, ontzettend veel mensen die onze show willen bijwonen, … De familie Benou loopt momenteel op de toppen van hun tenen en laat de slaap met maar één doel: die show moet het beste zijn wat JayBeeS Dancers tot nu toe bereikt heeft. Marina zet zich in voor 200% in voor het tijdig afkrijgen van de kledij, Jessica en Steven maken choreo’s alsof hun leven ervan afhangt en regelen ondertussen de administratie voor de show en Jack staat in voor de logistiek betreffende de opbouw en afbraak van het podium en de inrichting van de zaal. Daarbij mag je dan niet vergeten dat elk van hen ook nog hun “andere job” blijft uitoefenen overdag. ’t Zijn dus allemaal bezige bijtjes! 

Wat dit jaar ons nog zal brengen weet voorlopig niemand, maar we zullen er alles aan doen om het tot een succesvol 11de seizoen te schoppen. En verder natuurlijk…


We besluiten graag met onze spreuk sinds 10 jaar:



“JayBeeS, it’s more than just dancin’!”